Kurza Góra, znana także jako Kurzagóra Stara, to interesująca część miasta Kościan, która znajduje się na południowy wschód od malowniczej starówki kościańskiej.
Obszar ten leży w okolicy ulicy Gostyńskiej i graniczy od zachodu z wsią Kurza Góra, wcześniej określaną jako Kurzagóra Nowa.
Warto zaznaczyć, że w przeszłości ten teren był samodzielną wsią, co podkreśla jego bogatą historię i rozwój.
Historia
Kurza Góra ma bogatą przeszłość, sięgającą czasów starostwa kościańskiego. Na przełomie XVI wieku znajdowała się ona w obrębie powiatu kościańskiego, w ówczesnym województwie poznańskim. Wczesne średniowiecze to okres, kiedy na południowy zachód od obecnej miejscowości istniał gród słowiański, z którego pozostałością są fragmenty wałów, które przetrwały do dzisiaj.
W czasie, gdy Wielkie Księstwo Poznańskie funkcjonowało od 1815 do 1848 roku, podawano informacje o dwóch miejscowościach: Kurza Góra Stara i Kurza Góra Nowa. Obie te osady klasyfikowane były wówczas jako większe wsie w powiecie Kosten, który podlegał rejencji poznańskiej. Obie miejscowości przynależały do okręgu kościańskiego, a ich częścią był majątek Bonikowo, należący do Anzelma Chłapowskiego.
Zgodnie z urzędowym spisem z 1837 roku, Kurza Góra Stara liczyła 261 mieszkańców i 18 domostw, podczas gdy Kurza Góra Nowa miała 115 mieszkańców oraz 15 dymów. Dodatkowo, Kurza Góra Nowa określana była jako folwark, posiadający status administracyjnego obszaru dworskiego.
1 sierpnia 1934 roku, Kurza Góra Nowa weszła w skład nowo powstałej zbiorowej gminy Kościan w powiecie kościańskim, mieszczącym się w województwie poznańskim. Z kolei 27 września 1934 roku zorganizowano gromadę o nazwie Kurzagóra Stara w gminie Kościan.
Po zakończeniu II wojny światowej, miejscowość nie zmieniła swojej przynależności administracyjnej. W wyniku reformy administracyjnej, która miała miejsce jesienią 1954 roku, gromada Kurzagóra Stara została w większości włączona do Kościana.
Przypisy
- Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017, s. 243.
- TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). GUS. [dostęp 09.01.2021 r.]
- Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu z 04.12.1954 r., Nr. 20, Poz. 100.
- Leon Plater: Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Ksie̜stwa Poznańskiego. Lipsk: Ksie̜garnia Zagraniczna (Librairie Étrangère), 1846, s. 209.
- Poznański Dziennik Wojewódzki. 1934, nr 41, poz. 531.
- Dz.U. z 1934 r. nr 69, poz. 653.
- Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 01.07.1952 r., PRL, GUS, Warszawa.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Gurostwo (Kościan) | Kiełczewo (Kościan) | Czarkowo (Kościan)Oceń: Kurza Góra (Kościan)