Lech Ziemski, znany również jako Siwy Sokół, urodził się 3 lutego 1887 roku w Kościanie. Jego życie jest pełne znaczących osiągnięć i wyróżnień w różnych dziedzinach. Zmarł 17 lipca 1969 roku w Poznaniu.
Był nie tylko duchownym katolickim, ale także pułkownikiem Wojska Polskiego, co podkreśla jego zaangażowanie w służbę narodową oraz w kościół. Dodatkowo, Lech Ziemski pełnił funkcję prefekta, a także był instruktorem harcerskim, co świadczy o jego oddaniu młodzieży oraz jej wychowaniu.
Życiorys
Lech Ziemski, syn Romana, rozpoczął swoją edukację w bydgoskim gimnazjum, które ukończył w 1907 roku. W 1911 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk prymasa Edwarda Likowskiego. Już od 1913 roku był aktywnym członkiem Wielkopolskiej Organizacji Skautowskiej, gdzie zaangażował się w organizację i rozwój skautingu w Polsce.
Warto również zaznaczyć, że uczestniczył w wydarzeniach Republiki Ostrowskiej oraz pełnił funkcję członka Naczelnej Rady Harcerskiej w latach 1918–1920. Od 1919 roku pełnił rolę prefekta Gimnazjum Męskiego oraz prokuratora konwiktu arcybiskupiego w Ostrowie, gdzie aktywnie wspierał ruch skautowy.
Lech Ziemski brał również udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a w 1929 roku uzyskał stopień harcmistrza, co potwierdza jego zaangażowanie w skauting. Podczas II wojny światowej był związany z Szarymi Szeregami oraz Armią Krajową, a po wojnie został uznany za zasłużonego kapelana AK, osiągając stopień pułkownika Wojska Polskiego.
W lutym 1945 roku podjął działania na rzecz reaktywacji drużyn harcerskich w ostrowskim Gimnazjum. We wrześniu 1945 roku objął stanowisko Komendanta Hufca Ostrów, które piastował aż do listopada 1947 roku. Funkcję tę przekazał podharcmistrzowi Marianowi Grześczykowi.
Kontynuował nauczanie w ostrowskim Gimnazjum do 1948 roku, kiedy to decyzją władz komunistycznych został odwołany. Po tym okresie został przeniesiony przez władze kościelne do Łodzi pod Poznaniem, gdzie dzięki jego staraniom udało się odrestaurować lokalny kościół, a plebania stała się harcerską „przystanią”.
Czyny Lecha Ziemskiego nie zostały zapomniane. W 2005 roku w Ostrowie Wielkopolskim jednym z alei nadano imię Siwego Sokoła. Dodatkowo, w 2008 roku podczas uroczystości 95-lecia Harcerstwa na Ziemi Ostrowskiej odsłonięto Kopiec Siwego Sokoła na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”.
Ordery i odznaczenia
Lech Ziemski był osobą, która otrzymała szereg honorowych wyróżnień za swoje zasługi.
- Krzyż Niepodległości, przyznany 9 listopada 1932,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, uzyskany 22 lipca 1953,
- Złoty Krzyż Zasługi, nadany 9 listopada 1931,
- Medal 3 Maja.
Przypisy
- M.P. z 1953 r. nr 93, poz. 1289 „za zasługi w pracy społecznej”.
- M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 346 „za zasługi na polu pracy oświatowej i wychowawczej”.
- M.P. z 1931 r. nr 259, poz. 296 „za zasługi na polu pracy pedagogicznej”.
Oceń: Lech Ziemski