Alfred Smoczyk, urodzony 11 października 1928 roku w Kościanie, to znana postać w polskim sporcie motocyklowym, który wniósł wiele do dyscypliny żużla. Jego życie, choć krótkie, pozostawiło znaczący ślad w historii tego sportu.
Smoczyk zmarł 26 września 1950 roku w Lesie Kąkolewskim, a jego talent i pasja do żużla pozostały w pamięci wielu fanów tej niezwykle emocjonującej dyscypliny.
Życiorys
Życie prywatne
Alfred Smoczyk był bratem Zdzisława Smoczyka, który również odnosił sukcesy jako żużlowiec. Ich wspólna pasja do sportu sprawiła, że stali się znani w środowisku żużlowym.
Kariera sportowa
W ciągu swojej kariery sportowej, reprezentował kluby, takie jak LKM Unia Leszno oraz CWKS Warszawa. Jego osiągnięciem, które szczególnie zapisało się w historii, było zdobycie tytułu indywidualnego mistrza Polski na żużlu, które miało miejsce w Lesznie w 1949 roku.
Śmierć
Niestety, życie Alfreda zakończyło się tragicznie, kiedy zginął w wypadku motocyklowym, który miał miejsce w Lesie Kąkolewskim, na trasie między Gostyniem a Lesznem. Jego śmierć była ogromną stratą dla rodziny oraz społeczności sportowej.
Odznaczenia
Na podstawie decyzji prezydenta Bolesława Bieruta z dnia 30 września 1950 roku, Alfred Smoczyk został uhonorowany pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie przyznano mu za znaczące osiągnięcia jakie wniósł w rozwój oraz propagowanie sportu w Polsce.
Dodatkowo, przyznano mu tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu, co podkreśla jego wyjątkowy wkład w dziedzinie sportowej.
Upamiętnienie
W finale indywidualnych mistrzostw Polski w 1950 roku, zawodnicy rywalizowali o tytuły I i II wicemistrza kraju. Decyzją władz PZM, po śmierci Alfreda Smoczyka, tytuł mistrza Polski został mu przyznany w uznaniu jego wysokiej klasy jeździeckiej. Jednak w 1984 roku postanowiono przywrócić tytuł mistrza Polski za rok 1950 Józefowi Olejniczakowi, co oznaczało, że Alfred Smoczyk otrzymał status honorowego mistrza Polski.
Od 1951 roku w Lesznie corocznie odbywa się turniej żużlowy noszący nazwę Memoriał Alfreda Smoczyka. Od 1953 roku zawody te rozgrywane są na stadionie, który nosi imię tego znakomitego żużlowca. Dodatkowo, w alejce prowadzącej na stadion żużlowy w Lesznie zainstalowano pomnik poświęcony Alfredowi Smoczykowi.
W dniu 26 września 2016 roku, w 66. rocznicę śmierci, odsłonięto tablicę upamiętniającą jego osobę w pobliżu miejsca tragicznego wypadku, co stanowi kolejne świadectwo pamięci o jego wybitnych osiągnięciach.
Ciekawostki
Przez okres dziewięciu lat Eugeniusz Wróżyński, reprezentując barwy Tramwajarza Łódź, miał przyjemność rywalizować w kombinezonie Alfreda Smoczyka. Był to wyjątkowy czas, który zapisał się w historii sportu.
Przypisy
- MichałM. Konieczny MichałM., Tablica w miejscu śmierci Smoczyka odsłonięta [online] [dostęp 27.09.2016 r.]
- Maciej Sypuła: Film dokumentalny o Alfredzie Smoczyku. 17.12.2011 r. [dostęp 01.04.2015 r.]
- Kazimierz Toporowicz: Alfred Smoczyk. [dostęp 01.04.2015 r.]
- Tragiczny zgon Smoczyka. „Gazeta Zielonogórska”, 28.09.1950 r., s. 2 [dostęp 22.04.2020 r.]
- Guz, Diana: Smoczyk Alfred. [dostęp 03.02.2008 r.]
- „Dziennik Łódzki”, 11.09.1997 r., nr 212, s. 12 (foto z lat 50. XX w. E. Wróżyńskiego w kombinezonie Smoczyka).
- M.P. z 1950 r. nr 107, poz. 1342.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Bartosz Jurecki | Paweł Łakomy | Roman Jankowski (żużlowiec) | Kamila Witkowska | Sławomir Musielak | Krzysztof Rogowski | Zdzisław Smoczyk | Tomasz Nowak (piłkarz) | Tomasz Mikołajczak | Michał Jurecki | Kamil Adamczewski | Feliks Stamm | Maria Stenzel | Adam ŁabędzkiOceń: Alfred Smoczyk