UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kościan - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Andrzej Szymanowski


Andrzej Bolesław Szymanowski urodził się 20 czerwca 1938 roku w Kościanie, a zmarł 14 kwietnia 1995 roku w tym samym mieście. Był prominentnym polskim politykiem oraz lekarzem, który pełnił ważne funkcje w społeczeństwie.

Znany przede wszystkim jako senator II kadencji, Szymanowski aktywnie angażował się w życie polityczne, mając na celu poprawę warunków życia obywateli. Jego doświadczenie w medycynie wzbogaciło jego podejście do problemów społecznych, co czyniło go człowiekiem o wszechstronnych umiejętnościach.

Życiorys

Andrzej Szymanowski, syn Władysława, mistrza krawieckiego oraz Klementyny z domu Stróżyńskiej, przeżył życie pełne osiągnięć. Swoją edukację rozpoczął w rodzinnym Kościanie, gdzie ukończył szkołę podstawową. Następnie kontynuował naukę w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie zdał egzamin dojrzałości.

W latach 1956–1963 studiował na Akademii Medycznej w Poznaniu, uzyskując dyplom lekarza 25 lutego 1964 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął staż zawodowy w Szpitalu Powiatowym w Kościanie. W 1965 roku podjął pracę w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Wonieściu, gdzie pełnił również obowiązki kierownika placówki. Swoje związki z Wonieściem kontynuował do 1970 roku, a od 1968 roku kierował Wiejską Spółdzielnią Zdrowia w Wilkowie Polskim.

W latach 1970–1973 pracował jako lekarz Przychodni Rejonowej w Kościanie. Od 1970 roku był asystentem na oddziale wewnętrznym kościańskiego Szpitala Powiatowego, a w 1974 roku uzyskał specjalizację I stopnia w zakresie chorób wewnętrznych. Ponadto w 1978 roku uzyskał specjalizację I stopnia w medycynie społecznej, a w 1984 roku specjalizację II stopnia w dziedzinie organizacji służby zdrowia.

Po awansie na stanowisko zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w 1973 roku, a później dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie (1981), Szymanowski zainicjował modernizację i rozbudowę szpitala. Jego sukcesy obejmowały budowę nowego pawilonu chirurgii oraz pomieszczeń dla pracowni diagnostycznych przy oddziale noworodków. Ponadto, podjął działania na rzecz powstania przyszpitalnej kaplicy.

W 1990 roku, w obliczu kryzysu finansowego, który zagroził również szpitalowi w Kościanie, zorganizował Kościańskie Stowarzyszenie Rozwoju Służby Zdrowia, które pozwoliło na zdobycie funduszy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Sukces ten umożliwił dokończenie budowy pawilonu chirurgicznego, sfinansowanej dochodami ze sprzedaży albumu „Wielkopolska” autorstwa Andrzeja Mroczka, w którą Szymanowski zainwestował swoje środki. Uważał, że sztuka pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjentów.

W ciągu siedmiu lat zorganizował plenery malarskie w Gryżynce, które zaowocowały stworzeniem około 100 obrazów ozdobiających ściany szpitala. Był również organizatorem obchodów 600-lecia szpitalnictwa kościańskiego w 1985 roku oraz sympozjum naukowego „Zdrowie dla wszystkich w 2000 w kościańskim Zespole Opieki Zdrowotnej”, gdzie zaprezentował referat na temat zapalenia płuc jako istotnej przyczyny hospitalizacji dzieci.

W 1992 roku uzyskał doktorat nauk medycznych, przedstawiając pracę „Ocena stanu zdrowia ludności regionu kościańskiego na podstawie wyników analizy umieralności”. Publikował artykuły związane ze swoją działalnością, a w „Biuletynie Informacyjnym Wielkopolskiej Izby Lekarskiej” opublikował nekrolog Ireny Florkowskiej (1991, nr 10).

Szymanowski był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a w drugiej połowie lat 80. aktywnie działał w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Lesznie, przewodnicząc Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych. W 1990 roku wstąpił do Polskiej Unii Socjaldemokratycznej, gdzie został liderem kościańskich struktur Unii Wielkopolan. W latach 1991–1993 z ramienia tej partii pełnił mandat senatora, reprezentując województwo leszczyńskie, a w 1993 roku bez powodzenia starał się o reelekcję.

Był aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej od marca 1986 roku. Jego praca została doceniona wieloma nagrodami, w tym nagrodą „Wiadomości Kościańskich” oraz twórczą nagrodą miasta Kościana. Otrzymał również liczne odznaczenia, takie jak Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984), Medal Karola Marcinkowskiego (1985), odznakę „Za Zasługi dla Województwa Leszczyńskiego” (1985) a także oznakę honorową „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” (1986).

Andrzej Szymanowski zmarł 14 kwietnia 1995 roku w Kościanie, a jego miejsce spoczynku znajduje się na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Życie prywatne

W 1963 roku Andrzej Szymanowski związał się z Mirosławą z Zygmańskich, co zapoczątkowało jego życie rodzinne. W ich małżeństwie urodziło się trzech synów: Tomasz, który przyszedł na świat w 1964 roku, Przemysław, urodzony w 1965 roku oraz Jacek, którego narodziny miały miejsce w 1976 roku.

Przypisy

  1. Informacje na stronie Senatu. [dostęp 11.09.2022 r.]
  2. Informacje w serwisie Grobonet. [dostęp 11.09.2022 r.]

Oceń: Andrzej Szymanowski

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:22