Jarosław Józef Piątek, urodzony w 1961 roku w Kościanie, jest uznawanym historykiem oraz ekspertem w zakresie problematyki wojskowości zarówno polskiej, jak i powszechnej. Jego szczególne zainteresowania obejmują tematykę związaną z wojną oraz walką lądową, co czyni go czołową postacią w tej dziedzinie. Piątek posiada stopień doktora habilitowanego oraz pełni funkcję profesora Uniwersytetu Szczecińskiego.
Życiorys
Jarosław Piątek to wybitna postać w dziedzinie historii wojskowości, która swoje studia rozpoczął w Poznaniu. Ukończył z wyróżnieniem Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu oraz Akademię Obrony Narodowej w Warszawie. Jego kariera akademicka rozwijała się na wielu płaszczyznach.
Na początku pracował jako adiunkt, by później zostać profesorem w Wyższej Szkole Oficerskiej im. S. Czarnieckiego w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W latach 2004–2006 był profesorem i kierownikiem Katedry Historii Sztuki Wojennej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Od 2004 roku piastuje funkcję profesora na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie kieruje Zakładem Strategii i Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Politologii i Europeistyki. Poza tym, gościnnie wykładał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Piątek jest członkiem Kolegium redakcyjnego serii „Scripta Militaris” oraz „Historia Militaris”. Angażuje się także w prace Kolegium redakcyjnego rocznika „Reality of Politics” oraz w serię wydawniczą „Meandry współczesnej polityki”.
Jego badania koncentrują się na historiografii wojskowej; regularnie publikuje artykuły w „Studiach z dziejów polskiej historiografii wojskowej”, wydawanych przez Instytut Historii UAM. Jest także członkiem Stowarzyszenia Historyków Wojskowości oraz Instytutu im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego. Obecnie mieszka w Lesznie.
Jarosław Piątek jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jego główne zainteresowania obejmują historię wojskowości XX wieku, ze szczególnym naciskiem na zmiany w prowadzeniu walki, takie jak rola broni pancernej. Zajmuje się również historią myśli wojskowej XX wieku oraz historiografią wojskową, analizując zagadnienia dotyczące sił zbrojnych oraz ich funkcji w konfliktach i działaniach wojennych, zwłaszcza tych, które miały miejsce w XX wieku.
W swojej karierze uczestniczył w programie badawczym, który dotyczył zagadnień związanych z zimną wojną. Rozpoczął przewód doktorski na początku 1993 roku w Wojskowym Instytucie Historycznym w Warszawie. Jego praca doktorska zatytułowana „Generalny Inspektorat Kawalerii 1921-1926” doprowadziła go do uzyskania tytułu doktora nauk humanistycznych w 1996 roku. W 2003 roku, Rada Naukowa Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej wojskowej.
Ważniejsze publikacje naukowe
Jarosław Piątek jest autorem wielu ważnych prac naukowych, które dotykają kluczowych kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz historią wojskowości. Poniżej znajduje się lista jego ważniejszych publikacji, które ukazują różnorodność tematyk oraz jego wkład w badania naukowe.
- Udział czołgów w wojnie polsko-rosyjskiej, [w:] „80 lat polskiej broni pancernej”, Poznań 2001,
- Der polnische Soldat und sein Vaterland, [w:] „Soldaten und Heimat: Ein Schwieriges Verhältnis?, Der Panzerspähtrrupp”, Munster 2005,
- Poszukiwanie globalnego bezpieczeństwa a gotowość użycia przemocy, [w:] „Bezpiecznie czy niebezpiecznie? Wybrane aspekty globalnej i polskiej polityki bezpieczeństwa na przełomie XX i XXI wieku”, red. J. Piątka, R. Podgórzańskiej, Szczecin 2007,
- New conditions and changing image of military forces in the early 21st c. Readiness to unlimited violence?, [w:] „Polish Political Science”, Yearbook 2008,
- Zimnowojenna asymetria. Radziecka koncepcja wojny rakietowo – jądrowej, [w:] „Od najazdów pogańskich dotąd są państwa Waszej Królewskiej Mośći spokojne… Studia ofiarowane w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Profesorowi Karolowi Olejnikowi”, Toruń 2008.
Książki
Jarosław Piątek to autor wielu znaczących publikacji poświęconych tematyce militarnej, w szczególności związanych z rozwojem techniki wojskowej oraz taktyki użycia broni pancernej. Poniżej przedstawiamy listę jego kluczowych dzieł:
- Czołgi w Wojsku Polskim 1918-1939 na ile tendencji rozwojowych w Europie (2000),
- Polska broń pancerna 1918-1939 na tle europejskim (2002),
- Pododdziały i oddziały broni pancernej a zasady taktyczne walki lądowej w armiach państw europejskich w latach 1918-1939 (2003),
- Taktyczny wymiar walki (2005),
- Narzędzia wojny i ich współczesny rozwój [wybrane aspekty dla XX wieku] (2008),
- Wojna jako rzeczywistość. O prowadzeniu starych i nowych wojen (2008).
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Fellmann | Maciej z Kościana | Bernard Olejniczak | Stefan Jurga | Maciej Antczak | Henryk ŚniegockiOceń: Jarosław Piątek