Jerzy Dobiesław Fellmann, znany również jako jeden z wybitnych inżynierów w Polsce, urodził się 8 stycznia 1922 roku w Kościanie, a zmarł 15 grudnia 2009 roku w Warszawie. Jego życie oraz wkład w dziedzinę inżynierii są do dziś wspominane przez grono specjalistów i uczniów.
Fellmann był profesorem Politechniki Warszawskiej, gdzie swoją karierę akademicką poświęcił głównie geodezji oraz kartografii, czyli naukom związanym z pomiarami i reprezentowaniem przestrzeni geograficznej. Jego prace przyczyniły się do znaczącego rozwoju tych dziedzin w Polsce.
Życiorys
Jerzy Fellmann, znany polski geodeta, miał swój początek w Kościanie, gdzie się urodził i dorastał. Już na wczesnym etapie II wojny światowej, został aresztowany, a po zwolnieniu przymusowo skierowany do pracy. Początkowo wykonywał zadania w centrally hodowlanej, zorganizowanej przez okupantów niemieckich, a od maja 1942 roku pracował jako pomocnik w pracach mierniczych.
Po zakończeniu działań wojennych, Felmann zdał egzamin dojrzałości i przeniósł się do Warszawy. Tam rozpoczął swoją edukację na Politechnice, na Wydziale Geodezji. Równocześnie z nauką podjął pracę w Technikum Geodezyjnym i objął funkcję asystenta na swoim wydziale. Ukończenie studiów miało miejsce w 1950 roku, a obrona pracy doktorskiej, którą przygotował pod kierunkiem profesora Tadeusza Lazzariniego, odbyła się w 1964 roku. Habilitację uzyskał w 1970 roku, stając się profesorem nauk technicznych w 1988 roku.
W latach 1985-1989, pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji i Kartografii, a przez wiele lat kierował Instytutem Fotogrametrii i Kartografii. Jego specjalnością były metody geodezyjne i fotogrametryczne, z wykorzystaniem w budownictwie, inżynierii oraz archeologii. Jego książka z 1967 roku pod tytułem „Pomiary grodzisk i cmentarzysk w Polsce. Metody geodezyjne inwentaryzacji powierzchniowej” stała się znaczącym wkładem w tę dziedzinę. Dodatkowo, prof. Fellmann pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy, obejmujący artykuły, referaty i inne prace.
W ciągu ponad czterdziestu lat pracy, był wykładowcą geologii na Politechnice Warszawskiej. W 1957 roku wziął udział w wyprawie naukowej na Spitsbergen, biorąc udział w pomiarach przemieszczania się lodowca przy użyciu metod fotogrametrycznych. W 1988 roku zainicjował podobną wyprawę, organizowaną przez Wydział Geodezji i Kartografii. Był również częścią grupy naukowej, która dokonała przesunięcia Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, co miało miejsce 1 grudnia 1962 roku.
Po zakończonej karierze, prof. Fellmann znalazł swoje miejsce spoczynku na cmentarzu Bródnowskim (kw. 6C-5-23).
Przypisy
- a b Prof. dr hab. Jerzy Dobiesław Fellmann, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.02.2019 r.]
- Wykaz profesorów i docentów Politechniki Warszawskiej zmarłych w latach 2000-2010, Fellmann Jerzy
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Maciej z Kościana | Bernard Olejniczak | Stefan Jurga | Maciej Antczak | Henryk Śniegocki | Jarosław PiątekOceń: Jerzy Fellmann