Bernard Olejniczak, urodzony 29 listopada 1919 roku w Kościanie, to postać znacząca w polskim świecie bibliotecznym i filologicznym. Swoje życie związał z kulturą i edukacją, stając się dyrektorem dwóch istotnych instytucji w Poznaniu.
Był dyrektorem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, a także Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie jego profesjonalizm i pasja do książek wpłynęły na rozwój tych placówek. Olejniczak zmarł 28 października 2003 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie piękne dziedzictwo w postaci swojego wkładu w biblioteczność i filologię.
Życiorys
Bernard Olejniczak pochodził z rodziny inteligenckiej, która miała silne tradycje patriotyczne. Jego ojciec był lekarzem, zaangażowanym w działalność na rzecz Polski w okresie zaboru pruskiego, a także uczestnikiem powstania wielkopolskiego. Maturę zdał w Kościanie w Gimnazjum św. Stanisława Kostki.
Ukończył Uniwersytet Poznański, gdzie studiował filologię germańską i romańską. Po zakończeniu edukacji, w 1949 roku, objął stanowisko kierownika Działu Zbiorów Specjalnych w Bibliotece Raczyńskich. Po krótkim epizodzie związanym z połączeniem tej biblioteki z Wojewódzką Biblioteką Publiczną (1955-1956), został dyrektorem Biblioteki Raczyńskich, pełniąc tę rolę od 1957 roku do 1962.
Ostatni rok jego kadencji w Bibliotece Raczyńskich był pełen kontrowersji, ponieważ został zwolniony za brak działań mających na celu wspieranie upowszechniania księgozbioru oraz spadek liczby czytelników. Olejniczak skupił się głównie na pracy naukowej, zajmując się opracowaniem najbardziej wartościowych zbiorów. Mimo interwencji Ministerstwa Kultury i Sztuki, władze miejskie podjęły ostateczną decyzję o zwolnieniu go.
Po tym doświadczeniu, od 1963 roku, Olejniczak został dyrektorem Biblioteki PTPN. Polska Akademia Nauk zleciła mu reorganizację księgozbiorów stacji naukowych, które znajdowały się w Rzymie i Paryżu.
W swojej karierze Bernard Olejniczak był odznaczony wieloma wyróżnieniami, w tym: odznaką honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”, Odznaką Honorową Miasta Poznania, a także Złotym Krzyżem Zasługi. Ponadto, otrzymał Krzyż Kawalerski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Po swojej śmierci został pochowany na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu w polu 5-5-41-8.
Przypisy
- Józef Wiśniewski, Dyrektorzy Biblioteki Raczyńskich, w: Winieta – pismo Biblioteki Raczyńskich, 02.2014 r., s.6, ISSN 1509-6343
- Ryszard Marciniak, Bernard Olejniczak – wspomnienie pośmiertne, w: Winieta – pismo Biblioteki Raczyńskich, 01.2004 r., s.3,5, ISSN 1509-6343
- Informacje na stronie um.poznan.pl
- Gazeta Wyborcza
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Stefan Jurga | Maciej Antczak | Henryk Śniegocki | Jarosław Piątek | Jerzy Fellmann | Maciej z KościanaOceń: Bernard Olejniczak